Vinn en vasaloppsvallning!

Gå in och klicka på "like" på vår sida på facebook så är du med i en utlottningen av en vallning till vasaloppet (värde 1000:-).
  Länk till sidan

Skidläger

Sista chansen att anmäla dig till säsongens skidläger. Skidläger






Björnstorps IF – Det är ett gäng med rätt inställning

Ja så här en dryg vecka efter 4:de mötet med den här underbara klubben så är man impad.

Ja det finns en del talanger söder över som gör årligen stora prestationer i skidspåren, med om man säger som så – inte de allra bästa förutsättningarna.

Ja ni som undrar så är Björnstorps IF en klub från Lund, ja så där enormt mycket längre ner tar man sig inte i Sverige men ändå finns en ordentlig portion kärlek till den Svenska vinterns guld – SNÖ!!!

Det är just denna glöd och inställning som jag är mest imponerad av – de flesta vet nu när jag ska åka vasaloppet i år – är det bara så här jag kanske inte får någon snö att åka på i på i år, man gillar läget och åker rullskidor och springer med stavar i januari – DET FINNS RÄTT INSTÄLLNING.

Inte det där som kan komma smygande här i mellersta Sverige – jag ska åka Vasaloppet om vi får snö så jag hinner träna mina 75 mil på snö - Nej i den här klubben och i södra Sverige finns en inställning som lyder –  här kör man oavsett väder.

Eller så kan man uttrycka sig så här för att citera en legend: Bjarne Andersson sa ofta, idag är det: ”Optimalt race väder” (det var det alltid när man skulle träna)

Kör hårt – Jul hälsningar från Mora

5 comments to Björnstorps IF – Det är ett gäng med rätt inställning

  • patrick

    hej på dej vill bara tacka för alla bra dagar på långberget och rushen sista dagen du kanske behöver lite mer tryck i din stakning där men men å så go jul mvh patrick björnstorp

    • Tackar – Alltid roligt att köra med ett så härligt och motiverat gäng.
      Ja man måste nog börja träna mer nu när man har så hårda killar/tjejer att spurta emot
      God Jul Och Gott Nytt År

  • patrick

    hej igen har du tid med något teknikpass i vasaloppsveckan isåfall inte måndag och kanske 2timmar eller mer mvh rushen patrick

  • Lars

    Tjena! Tackar för lägret. Som alltid bra och inte minst kul! Idag vart det nog optimalt raceväder i Skåne — skånska vintern kommit åter med blåst och regn.
    God Fortsättning och Gott Nytt!
    Hälsningar Lasse

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>